Internet v bytovém domě: tipy a triky

Internet v bytovém domě je dnes již samozřejmostí a každý nájemník bude jistě vyžadovat rychlé a stabilní připojení. Většina domácností totiž využívá internetových televizí či služeb, jako je například Netflix nebo Disney+. Jak internetové televize i služby pro streamování videí nabízejí přehrávání filmů a seriálu ve fullHD nebo dokonce 4K. Aby všichni nájemníci měli dostatečně rychlý internet musí být internet v domě dobře zapojený.

Důležitá je rychlost i počet hotspotů

Už v menším bytovém domě je dnes potřeba nabídnout větší rychlost připojení. Za předpokladu, že má každý nájemník doma jeden počítač, dva telefony a televizi, kde přehrává fullHD videa, je třeba vybrat dostatečnou rychlost internetu. Pro menší bytové domy je ideální rychlost 100 Mb/s, aby mohl každý nájemník pracovat na počítači a sledovat televizi. Pro větší bytovky je pak samozřejmě lepší zvolit rychlost vyšší. Obecně se dá říci, že jeden byt by měl mít k dispozici minimálně 20 Mb/s. Tato rychlost zaručí bezproblémové sledování televize, práci na počítači i využívání mobilního telefonu.

 

Zvláště u větších bytových domů je třeba také správně rozmístit hotspoty tak, aby internet dosáhl do všech bytů se silným signálem. Nejlepší je samozřejmě vlastní router pro každý byt, v některých případech ale stačí jeden hotspot na každé patro. Důležité je pohlídat, aby byl dostatečný signál ve všech částech všech bytů. S instalací a správným rozvržením hotspotů vám rádi pomohou naši odborníci. I zde můžete využít kombinaci několika tarifů a byty požadující vyšší rychlost mohou mít vlastní a rychlejší přípojku, nezávisle na dalších bytech.

O internetovém připojení musí hlasovat bytové družstvo

Majitelé bytových domů jistě bude zajímat také legislativa, která se internetového připojení pro více domácností týká. V první řadě je třeba zmínit, že rozvod pro příjem internetu a anténa na střeše jsou podle občanského zákoníku společnými částmi domu. O změně internetového připojení tedy musí rozhodnout shromáždění členů SVJ či bytového družstva. V případě, že někdo se změnou internetového připojení nesouhlasí, může být jednoduše přehlasován.

 

V neposlední řadě je třeba také upozornit na zvýhodněné tarify pro firmy a bytová družstva, které naše firma nabízí. V případě, že máte v domě datový rozvod, je instalace snadná a nevyžaduje žádné velké zásahy do budovy. V opačném případě vás navštíví náš technik a navrhne nejvhodnější variantu domovních datových rozvodů. U naši rozvodů nabízíme propustnost až 1Gb/s. Finální cena zapojení a provozu internetového připojení vám připravíme na míru do dvou dnů od objednávky.