Funkce WiFi routeru, o kterých možná vůbec nevíte

Velké množství uživatelů přichází do styku se svým routerem jenom ve chvíli, kdy internet začne zlobit. Kromě slavného řešení pro všechny problémy (zapnutí a vypnutí) lze ale router používat i mnohem zajímavějšími způsoby. Našli jsme tedy pro vás 6 funkcí, na které se u routeru často zapomíná.

Rodičovská kontrola

Internet a děti je věčné téma. Na jednu stranu představuje přístup k online edukativním zdrojům i zábavě skvělý způsob, jak se mohou děti rozvíjet. Na druhou stranu na internetu existuje hodně obsahu, který by děti vůbec vidět neměly. Jak tento gordický uzel rozetnout? Pomocí rodičovské kontroly! V konfiguraci vašeho routeru můžete snadno nastavit filtry pro konkrétní stránky a domény. Díky nim nebudete muset vašim ratolestem neustále koukat přes rameno.

Oddělená síť pro hosty

Po dlouhé době, kdy bylo scházení se s přáteli prakticky ilegální záležitostí, se teď všichni chceme co nejvíce potkávat (než nám to zase zatrhnou). Domácí párty je pro to ideální příležitostí. Ovšem pozor, spolu s hosty zcela určitě dorazí také jejich mobilní zařízení od telefonů přes tablety. V takovém případě doporučujeme si nastavit oddělenou síť pro hosty a dát všem heslo právě k ní.

Rychlé sdílení dokumentů na lokální síti

Bezdrátová síť vám umožňuje bleskově sdílet soubory se všemi zařízeními, které jsou k ní připojené. Například ve Windows lze pak také určit, jestli soubory sdílené v domácí skupině povolíte pouze k nahlížení, nebo i k editaci. Tato vychytávka se hodí zejména pro mnohem rychlejší sdílení větších souborů, které nelze snadno poslat emailem nebo se vám nechce je stahovat na přenosný  USB disk.

Internet jenom do večerníčku!

Chcete svým dětem nebo třeba i sami sobě povolit internet či jeho konkrétní funkce jenom po určitou dobu? Nastavte si na svém routeru „internetový zákaz vycházení” pro jednotlivá zařízení. Hlavní počítač a mobil vašeho dítka ztratí internetová privilegia po sedmé, zatímco vy si v klidu surfujete po internetu na svém tabletu, jakmile všichni usnou.

Jednodušší tisk

USB port na moderních routerech umožňuje připojit tiskárnu, která se okamžitě stane přístupnou ze všech zařízeních v domě. Už žádné složité přeposílání souborů nebo zoufalé hledání tiskárny na síti.

Určete prioritu jednotlivým zařízením

Bandwidth (neboli šířka pásma) může být vzácná komodita především v domácnostech, kde je připojení relativně slabé a začne zpomalovat hned, jakmile se připojí několik zařízení najednou. Nejlépe to vyřešíte přechodem na kvalitní a rychlý tarif. Ovšem máte také možnost v nastavení routeru určit prioritu jednotlivým zařízením. Váš pracovní laptop by měl mít určitě přednost před Twitch streamem potomka. Díky této vychytávce to dokážete zaručit.