DVB-T2 versus ipTV

Nadchází období, kdy se budete muset rozhodnout, zda zvolit televizní příjem prostřednictvím vysílání DBTV-T2, nebo IPTV (internetové televize), případně zvolit jiné alternativní řešení. Přechod změny v televizním vysílání je stanoven na první pololetí roku 2020, takže čas pro správnou volbu se krátí.

DVB-T2 ve zkratce

S ukončením provozu sítě DVB-T na něj naváže vysílání pozemní digitální televize s označením DVB-T2. Co to znamená? Rozhodně nejde jen o tu přidanou dvojku v označení, ale současně pro mnohé uživatele o poměrně výraznou změnu. Mnohé starší typy televizorů totiž najednou nebudou signál schopné přijímat, rozhodně tedy ne bez určitých úprav. S ohledem na využití odlišných přenosových kmitočtů to znamená investovat do nového přístroje nebo do set-top-boxu, který příjem umožní. Další sledování programů bude nadále bezplatné, ovšem povinnost zaplatit koncesionářský poplatek České televizi se nemění (stejně jako u příjmu IPTV, satelitní nebo kabelové televize). Pro takzvané chytré televizory je zajímavá i varianta hybridního vysílání, označovaná HbbTV. Televizory, zvládající připojení k internetu, umožní sledovat i pořady z internetového archívu pořadů jednotlivých stanic, zobrazovat podrobnosti a u verze HbbTV i nákupy z e-shopů prostřednictvím televizní obrazovky.

IPTV jde ještě o krok dál

Název IPTV v sobě skrývá označení moderní digitální televize, provozované prostřednictvím internetového protokolu. To znamená, že v současnosti představuje nejmodernější platformu, která kromě sledování televizních programů (nebo jejich sledování i o několik dní zpětně) nabízí spoustu dalších zajímavých funkcí. Můžete tedy kombinovat využití lineárních kanálů s videem, které si vyžádáte z videopůjčovny nebo z televizního archívu, nabízí i sportovní přenosy s vlastní volbou vybrané kamery apod.

Stejně jako u satelitního vysílání se sice jedná o placenou službu, ovšem dostupnou domácnostem, které mají k dispozici kvalitní internetové připojení. V porovnání s DBV-T2 nabízí již nyní výrazně více funkcí a zábavy. To vše při menší investici a bez technických složitostí. To vše z ní dělá velmi vhodnou alternativu a řešení pro každého, kdo nechce z libovolného důvodu řešit přechod na novou generaci pozemního televizního signálu.

Už jste se setkali s KUKI?

Jedná se o televizi přes internet, tedy výše zmíněnou IPTV. Pro aktivaci postačí tarif Airwaynet od 20 Mb/s. Už tato rychlost připojení plně dostačuje pro sledování internetové televize včetně dalších funkcí. V nabídce najdete menší nebo větší balíček, výběr už je pouze na vás.

MENŠÍ BALÍČEK KUKI nabízí zpřístupnění 30 televizních stanic, z nichž polovinu si můžete zvolit podle vlastního výběru.

VĚTŠÍ BALÍČEK KUKI přináší dokonce 60 stanic, kdy výběr poloviny je opět jen a jen na vás. Na výběr je celkem 104 dostupných kanálů. Doplňkové balíčky zpřístupní i populární filmové kanály Cinemax nebo HBO.

Jako bonusy lze uvést zpětné zhlédnutí (až o 48 hodin), přeskakování reklam a souběžné sledování pořadů až na 4 přístrojích současně. Pořad lze kdykoli zastavit a nahrát. Dostupný je i TV archiv. Jak vidíte, IPTV má za nízkou cenu rozhodně co nabídnout.