Co udělat před prvním připojením počítače k internetu?

Než připojíte nový počítač k internetové síti, je třeba, abyste učinili důležité některé základní kroky, jež pomohou zajistit jeho spolehlivý a bezpečný provoz. Platí to samozřejmě pro stolní počítače stejně jako pro notebooky nebo tablety. Neodkládejte tyto základní věci na později, mohlo by už být třeba pozdě a řešení by bylo následně velmi komplikované. 

Operační systém bývá již předinstalován

Při zakoupení nového počítače vás nejspíš nová instalace operačního systému trápit nebude, v úvodním průvodci je ale třeba ještě zkontrolovat nastavení, zadat základní údaje (uživatele, heslo, sdílení atd.)

Zabezpečit se před viry a podobnou havětí

Používat počítač s připojením k internetu bez spolehlivého antivirového programu, to by byl zbytečný hazard a nic takového rozhodně nedělejte. Právě instalace antivirového programu by měla být prvním krokem před připojením do internetové sítě. Ochrání vás nejen před samotnými viry, ale i před nevyžádanými e-maily, pokusy o získání soukromých dat nebo dokonce před snahou o neoprávněný přístup do vašeho internetového bankovnictví a dalšími nežádoucími zásahy, které by prostřednictvím internetového připojení mohly nastat.

Jak funguje antivirový program?

Součástí každého antivirového programu je databáze známých virů a dalších škodlivých souborů, tu je samozřejmě třeba neustále aktualizovat. Stačí nastavit automatické aktualizování a nemusíte se o nic dál starat, antivirový program vám v případě problémů sám ohlásí, co se děje a nabídne způsob řešení. Některé antivirové programy jsou zdarma, ale vyplatí se za opravdu kvalitní antivir zaplatit, cena nebývá vysoká a stojí to za eliminaci rizika. Součástí Windows 10 je antivirový program Defender, jehož instalace probíhá současně i instalací operačního programu. K jeho nastavení se dostanete kliknutím na ikonu štítu vpravo dole (vedle hodin).

Programy a aplikace, které budou fungovat v součinnosti s internetem

Hodně při tomto výběru bude záležet na účelu, k němuž budete počítač používat. Pokud ho máte skutečně na prohlížení internetu, vyzkoušejte například dostupný Firefox, případně Chrome nebo některý z dalších prověřených a spolehlivých prohlížečů. Pokud používáte Windows 10, máte k dispozici i prohlížeče obrázků, textový editor Wordpad i webový prohlížeč. Poradí si i s hudbou, videem a fotkami, nemusíte tedy instalovat fůru dalšího zbytečného balastu.

U počítače, který využíváte i k práci, zauvažujte o lepším textovém editoru. Pokud hodně cestujete, používejte Cloud, což je mobilní úložiště, přes které je zdarma dostupný One drive, Dropbox, Google Drive nebo iCloud.

Bez aktualizací ani ránu

Aktualizace provedete až po připojení k internetu, ale neodkládejte je! Měl by to být první krok, který učiníte, protože dojde ke stažení podstatných záplat a současně si ve volitelných aktualizacích můžete nainstalovat i nejnovější ovladače pro hardware. Podle nastavení budou aktualizace rovnou vyhledávány a nainstalovány, nebo o nich dostanete napřed informaci a o případné instalaci můžete následně rozhodnout.

Proč uvažovat o VPN?

Virtuální privátní síť využijete hlavně v případě, že chcete skutečně spolehlivě ochránit svou soukromou webovou komunikaci a identitu, případně sledovat filmy, které jsou ve vaší zemi blokovány nebo surfovat po webových stránkách, k nimž mají přístup jen občané určité země. Z těchto důvodů se v poslední době značně rozšířilo používání VPN i v domácnostech.