Co dělat když vám na WiFi nejde internet

Určitě se již každému uživateli internetu stalo, že zapnul počítač nebo telefon a přestože byl připojený k domácí Wi-Fi, internet nefungoval. Jedná se o problém, který se občas objeví u každého routeru či modemu a překvapivě není vůbec složité jej vyřešit. Víte, co byste měli udělat jako první při řešení tohoto problému? A jak poznat, zda je chyba u vás, nebo má váš poskytovatel výpadek?

Vypněte a zapněte svá zařízení

Toto je základní poučka všech ajťáků - vypnout a zapnout. Pokud na některém z vašich zařízení nefunguje internet, přestože jste připojení k síti, dané zařízení jednoduše restartujte. Pokud internet nefunguje na žádném z připojených zařízení, je třeba restartovat router nebo modem. Čas od času se stane, že se některý z procesů v zařízení zasekne a pomůže jedině restart. Většina routerů a modemů má na sobě tlačítko, kterým zařízení jednoduše restartujete.

Nechte se pomoci od Windows

Nebojte se využít funkci Poradce při potížích přímo v operačním systému Windows. Tato služba zkontroluje základní nastavení připojení ve vašem počítači, restartuje síťovou kartu nebo poradí, kde by se mohl problém vyskytovat. Poradce při potížích často dokáže vyřešit problémy s nastavením DNS nebo aktualizovat zastaralé ovladače. Přinejmenším se dozvíte, kde by se problém mohl vyskytovat.

Vyzkoušejte jiný prohlížeč

Zřídka se stává, že problém s připojením k internetu může mít i prohlížeč. Je proto dobré mít v počítači nainstalovaných více prohlížečů, pomocí kterých můžete funkčnost internetu otestovat. Tento problém se může vyskytovat jak na počítačích, tak i telefonech, například pokud používáte zastaralé verze prohlížečů. Internetových prohlížečů existuje celá řada a téměř všechny jsou dostupné zdarma.

Vyzkoušejte připojení přímo přes kabel

Pokud jste vyzkoušeli vše, co se týká nastavení, je na čase vyzkoušet také připojení přímo přes kabel. Může se stát, že internet normálně funguje, zatímco váš router může být poškozený. Připojením napřímo kabelem můžete vyzkoušet, zda se opravdu jedná o výpadek internetu nebo jen správně nefunguje router.

Zvolte spolehlivého poskytovatele internetu

Samozřejmě pokud váš poskytovatel internetu trpí častými výpadky připojení, žádná z výše uvedených rad vám nikterak nepomůže. Vyberte si proto kvalitního poskytovatele internetu ve vaší lokalitě. Spolehlivý poskytovatel domácího připojení vám připojí stabilní internet a na případné výpadky vás upozorní předem či bezprostředně po výskytu problému. Díky tomu nebudete zběsile běhat po domácnosti, všechno restartovat a přepojovat, abyste nakonec zjistili, že problém není na vašem přijímači.