Chcete ovládat svůj počítač na dálku?

Jste na dovolené a najednou si uvědomíte, že potřebujete udělat něco na vašem domácím počítači. Možná to zní jako nesplnitelné přání, ale s veřejnou IP adresou a správným postupem to zvládnete i bez hlubokých počítačových znalostí.

Ovládání počítače na dálku nepodceňujte

Mohlo by se zdát, že ovládání počítače na dálku přes vzdálenou plochu je výsadou několika vývojářů a počítačových nadšenců, nicméně opak je pravdou. V celé řadě případů ocení možnost ovládat počítač tímto způsobem i zcela běžný uživatel. Jakmile se připojíte, nebude pro vás problém využívat programy nainstalované ve vzdáleném počítači. Stejně tak máte možnost pracovat s dalšími soubory a dělat vše stejně, jako byste před počítačem seděli. Vzdálená plocha se pro vás může stát bezpečným přístupem k osobním datům či ovládacímu panelu vaší chytré domácnosti.

Jak se připojit k počítači na dálku?

Funkci vzdálené plochy zvládá celá řada programů. Rozhodně se nemusíte spokojit pouze s oficiálním programem od Microsoftu. K dispozici jsou bezplatné aplikace včetně těch, které jsou určeny pro chytré mobilní telefony s iOS a Androidem. Základem je, aby byl vzdálený přístup včetně práv jednotlivých uživatelů povolen na počítači, ke kterému se chcete na dálku připojit. Pokud by měl být počítač vypnutý (uspaný), čeká vás ještě nastavení v rámci ovládacího panelu. V rámci nastavení síťového hardwaru zaškrtněte volbu povolující zařízení na dálku probouzet počítač.

Pro připojení mimo domov potřebujete veřejnou IP adresu

V momentě, kdy se chcete připojit k počítači mimo váš domov, potřebujete pevnou veřejnou IP adresu. Ta je u mnoho poskytovatelů zpoplatněna vysokou částkou, ale u Airwaynet ji můžete získat zcela zdarma. Veřejnou IP adresu za 0 Kč získávají zákazníci firemního garantovaného připojení k internetu a zákazníci, kteří využívají tarif od 50 Mb/s nebo je jejich měsíční úhrada min. 590 Kč a dali před WiFi routerem zdarma přednost právě veřejné IP adrese. Bez stálé veřejné IP adresy není možné se k počítači na dálku připojit.

Na dálku nejen k počítači

Veřejná IP adresa zdarma je výhodou také za předpokladu, že chcete na dálku ovládat víc než domácí počítač. Přístup odkudkoliv využijete také u síťového disku nebo kamerového systému. Spravovat vzdálený počítač nemusíte v dnešní době pouze z jiného počítače, ale klidně z mobilního telefonu nebo multimediálního tabletu. Neváhejte funkci ovládání počítače na dálku přes internet využívat. Rychle se přesvědčíte, že s veřejnou IP adresou je to velmi pohodlné a překvapivě jednoduché. Závěrem zbývá jediná rada. Než odjedete někam daleko mimo domov, celé propojení a ovládání počítače včetně požadovaných aktivit pečlivě vyzkoušejte. Byla by škoda až s odstupem času zjistit, že vám něco kvůli malé chybě v nastavení nefunguje.