10 tipů jak zlepšit rychlost a stabilitu internetového připojení

Kdo by nechtěl rychlejší internet. Pokud máte problémy s kolísajícím připojením, přinášíme vám 10 tipů, jak spolehlivě optimalizovat svoji Wi-Fi síť. Než tedy zavoláte na zákaznickou linku svého poskytovatele, vyzkoušejte některé z nich. Zabere to jen pár minut.

1. Umístěte zařízení dál od routeru

Pokud máte několik zařízení těsně u routeru vedle sebe, mohou se navzájem zpomalit. Zkuste tak jednotlivá zařízení přesunout dále od sebe.

2. Odpojte ostatní zařízení

Možná ani nevíte, kolik vašich zařízení aktuálně připojení využívá. Zkuste si tedy zkontrolovat, zda například váš počítač nestahuje novou aktualizace zrovna, když se snažíte v televizi přehrát film v té nejvyšší kvalitě.

3. Umístěte router na vyvýšené místo

Stabilní připojení podpoříte také tím, že router položíte na vyvýšené místo. Ideální je stůl nebo skříňka. Nikdy router nepokládejte na zem.

4. Vyzkoušejte kabelové připojení

I když za poslední roky došlo k nevídanému rozvoji bezdrátových služeb, kabelové připojení je vždy stabilnější a rychlejší. Pokud máte tu možnost, připojte si přístroj k routeru kabelem, abyste získali co nejrychlejší internet.

5. Změňte kanál routeru

Zkuste se podívat, zda váš router nevysílá na stejné frekvenci jako všechny okolní domácnosti. Pomůže vám například aplikace Wi-Fi analyzer. Poté si vyberte tu nejméně vytíženou frekvenci a router přelaďte.

6. Restartujte router

Jedna z nejosvědčenějších rad. Ano, skutečně to pomáhá. Než zavoláte na zákaznickou linku o radu s nefungujícím internetem, zkuste restartovat router.

7. Generální úklid počítače

Jednou za čas je potřeba uklidit nejen svůj domov ale také počítač. Odinstalujte programy, které nepoužíváte a smažte či zálohujte dokumenty, které nepotřebujete. Hlídejte si i aktuální paměť, aby nebyla zcela zaplněná. Pro nadbytečné soubory dobře poslouží cloudový úložný prostor nebo externí disk.

8. Vypněte doplňky v prohlížeči

Rychlost internetu může ovlivnit i samotný internetový prohlížeč, který používáte. Zkontrolujte proto, jestli část rychlosti připojení nevyužívá nějaký nepotřebný doplněk nebo rozšíření.

9. Optimalizujte si počet záložek

Opravdu nepotřebujete mít stále otevřené desítky záložek ve svém prohlížeči. Zkuste jednotlivá okna pravidelně zavírat a udržovat pouze ty, které aktuálně používáte. Uvidíte sami, že se vám zrychlí internet.

10. Pořiďte si kvalitnější router

Pokud žádný z předchozích tipů nepomohl, zvažte koupi kvalitnějšího routeru nebo tzv. repeateru. Ten dokáže přijmout signál z routeru a zopakovat ho, a tím zvýšit dosah i sílu signálu.