Jak vyzrát na prokrastinaci při práci na internetu

Digitální prostředí nám poskytuje nesčetné množství možností, jak se vzdělávat, efektivněji pracovat či se zabavit. Bohužel zábava až příliš často převažuje nad produktivními způsoby využití internetu.

Otevřít si na chvilku Facebook během práce může být zdánlivě neškodné, ovšem nezřídka končí i několikahodinovým brouzdáním po zákoutích webu, které nemají absolutně nic společného s prací či studiem. Prokrastinace je s internetem jednoduchá a dochází k ní v masovém měřítku. Nejúčinnější nástroj proti prokrastinaci představuje vlastní silná vůle, ovšem kromě ní si můžete také vypomoci i digitálními nástroji.

Prokrastinace není lenost

Prokrastinaci nelze považovat za pouhou lenost. Jedná se o komplexní pocit spojený především s úzkostí z plnění určitých úkolů. Chronické odkládání úkolů a hledání toho nejlepšího času pro jejich plnění (který téměř vždy leží v budoucnosti) vede sice ke krátkodobé úlevě, ale v dlouhodobém měřítku se projevuje zvýšenou mírou stresu. Úspěšný boj s prokrastinací tedy představuje i zlepšení zdravotního stavu.

Prokrastinátor nemusí být nutně zcela neproduktivní, pouze napíná svoji energii méně užitečným směrem. Vzpomeňte si kolikrát váš byt prošel důkladným úklidem a všechny vaše květiny dostaly po dlouhé době pořádnou zálivku ve chvíli, kdy vám v emailu přistála žádost o vypracování náročného pracovního nebo školního úkolu. Proti prokrastinaci se musí bojovat organizací a poznáváním svých vlastních myšlenkových pochodů. Když ale selže seberegulace, musí nastoupit externí nástroje, které omezí přístup k lákavým zdrojům zábavy.

Jaký software použít?

V boji proti prokrastinaci jsou velmi oblíbené a účinné tyto aplikaci

  • Toggl – měřič času, který vám spočítá čas strávený plněním určitého úkolu. Někdy na probuzení z prokrastinace stačí jenom pohled na promarněný čas strávený na sociálních sítích během práce.
  • Offtime – Na určitý čas zcela zamezí přístup k nastaveným aplikacím, a dokonce i telefonátům či zprávám od vybraných lidí. Ideální nástroj pro zajištění klidu od okolního světa aspoň na pár hodin.
  • AppBlock – Notifikace z nejrůznějších aplikací (Facebook, Instagram, Snapchat, Reddit...) jsou nejrychlejší branou k marnění času. Tato aplikace vám je zablokuje po dobu, kterou si sami určíte.
  • Todoist – Nástroj pro přehledné tvoření seznamů úkolů a činností, kterým se opravdu chcete věnovat. Snadno můžete u jednotlivých úkolů vizuálně měnit prioritu a sdílet celé seznamy s ostatními lidmi.
  • Procraster – V aplikaci si sepíšete úkoly a termíny, do kterých je chcete mít zcela hotové. V případě, že úkol neoznačíte za hotový, se vás Procraster začne ptát, proč zatím hotovo nemáte. Náhrada za naštvaného šéfa.

Svou roli v prokrastinaci hraje také stabilní připojení k internetu. Když vám každou chvíli internet spadne, najde se mnoho příležitostí pro přestávky, které se mohou výrazně protáhnout. Podívejte se naši nabídku tarifů, díky kterým si zajistíte nejlepší zázemí pro nerušenou práci.