FTP vs. UPT kabel - jaký je rozdíl?

Domy, společnosti a organizace se vždy nemohou spolehnout na bezdrátový internet. Je tedy zapotřebí připravit síť za pomocí kabelů. Pro síťové zapojení se používají nejčastěji dva typy kabelů. Volit je možné mezi typem FTP nebo UTP. Oba kabely slouží pro zapojení v počítačových sítích, jsou mezi nimi ale rozdíly. Víte, jaký typ zvolit pro zapojení v domácnosti či ve své firmě?

Rozdíl je ve stínění kabelu

Zkratka FTP (Foiled Twisted Pair) prozrazuje, že se jedná o fólií stíněnou kroucenou dvojlinku. Tento typ kabelu je vhodné použít v prostředí, kde můžete čekat rušení, které by mohlo snížit kvalitu připojení.

 

Běžně se tento typ používá například v případě, kdy jsou síťové kabely taženy velmi blízko silovým elektrickým kabelům. Stíněný kabel totiž nebude ztrácet na přenosové kvalitě tolik, jako ten nestíněný. Takovým kabelem je právě varianta UTP (Unshielded Twisted Pair), která je nestíněnou kroucenou dvojlinkou.

 

Tento nestíněný kabel je možné použít v místech, kde není nutné počítat s rušením. Běžně najdete UTP kabely například v datových centrech, kde jsou jimi propojeny serverové počítače. Nestíněný kabel ale najde uplatnění i u koncových zařízení v domácnosti, kde je elektromagnetické rušení téměř nulové a je tedy možné použít levnější UTP variantu.

Kdy koukat na cenu?

Pro kvalitní přenos je vhodné zvolit celoměděné vodiče. Levnější varianty mají pouze poměděné hliníkové vlákna. To má negativní vliv na kvalitu přenosu. Toto pravidlo platí dvojnásob, pokud je kabel ukládán do země nebo zdi, kde se nepředpokládá jeho výměna.

 

Pro průmyslová zařízení a velké továrny existuje ještě varianta STP. Ta má fólií stíněnou každou dvojlinku zvlášť a navíc je celý kabel ještě odstíněný opletením. Tato varianta je velmi odolná proti většině běžných rušení, její cena je ale téměř dvojnásobná oproti variantám UTP a FTP.

Když se o nic nechcete starat

Znalost rozdílů mezi typy kabelů se může hodit, pokud budujete síť na vlastní pěst. Pokud se však chcete vyhnout zbytečným starostem, neváhejte se na nás obrátit. V případě internetu pro budovy se postaráme o kompletní realizaci připojení optickým internetem. Mezi naše speciality patří nejen výstavba a rekonstrukce, ale také správa domovního kabelového rozvodu pro vysokorychlostní internet pro domácnosti a nebytové prostory.

 

A dobrou zprávou je, že instalace je často zdarma, někdy s vaším minimálním přispěním. „Nezamotejte se“ do kabelů a nechte si od nás vypracovat nabídku.